aaaa
W ostatniej dekadzie Wyspy Kanaryjskie stały się czołowym eksporterem ekologicznego surowca aloesowego na cały świat, pozyskując wiodących partnerów biznesowych na rynku farmaceutycznym, którzy pracują nad rozwojem cząsteczek organicznych do tworzenia leków, m.in. w procesie leczenia nowotworów oraz innych chorób.
Wyjątkowy oceaniczno-subtropikalny klimat, jaki panuje na Wyspach Kanaryjskich, czas dojrzewania rośliny, sposób pielęgnacji oraz finalna obróbka surowca to czynniki, które wpływają na wysokie parametry, jakość oraz ilość zawartych w nim witamin, minerałów i polisacharydów.
Aby móc w pełni cieszyć się naturalnymi właściwościami aloesu, musi on dojrzewać min. 4-5 lat. W tym okresie każda roślina przechodzi proces kontrolny, podczas którego oceniany jest m.in. poziom mięsistości, a także kwalifikuje się liście aloesowe do obróbki lub pozostawia na krzaku żeby nie przerywać procesu dojrzewania. Zdaniem Kanaryjczyków oraz w oparciu o ich wieloletnie doświadczenie, aby móc pozyskać w pełni dojrzały, bogaty surowiec - proces dojrzewania aloesu powinien być maksymalnie wydłużony.
CIEKAWOSTKA
Jeśli sok zostanie pozyskany z rośliny, której proces dojrzewania został przerwany bądź skrócony do minimum i nie zdążyła ona nabrać naturalnych właściwości, to finalne produkty aloesowe, które dodatkowo poddawane są obróbce, będą wielokrotnie mniej skuteczne! Zawartość cennych związków będzie znikoma, a poziom wartości energetycznej zostanie drastycznie obniżony (od 2-6 kcal na 100 ml w produktach spożywczych).
Na Wyspach Kanaryjskich ścinanie liści oraz cały proces obróbki aloesu odbywa się RĘCZNIE. W ten sposób m.in. pozbywa się aloiny.Ręcznie pozyskany miąższ aloesowy przechodzi do dalszej analizy laboratoryjnej natomiast skóra z pozostałych liści wykorzystywana jest jako kompost na plantacjach aloesowych. Cały proces produkcji, pozyskania surowca oraz wykorzystania powstałych odpadów jest zgodny z naturą - ZERO WASTE!
Na zdjęciu powyżej idealnie widać w jaki sposób ścinane są liście aloesowe. Nigdy do produkcji nie pozyskuje się wszystkich liści z całej rośliny. W pełni dojrzałe liście - to te, które znajdują się na samym dole i tylko one wykorzystywane są do obróbki. Pozostałe liście pozostawia się w procesie dojrzewania.
KONTROLA I GWARANCJA JAKOŚCI
Jako konsumenci mamy dostęp do szerokiej gamy produktów aloesowych, ale na co MUSIMY zwrócić uwagę przy wyborze, aby faktycznie korzystać z najwyższej jakości aloesu dostępnego na rynku?
Przede wszystkim warto postawić na produkty, które pochodzą z samego "źródła". Jeśli mamy pewność, że kupiony produkt stworzono na surowcu, który został pozyskany z jego naturalnego miejsca pochodzenia, to już jesteśmy o krok bliżej! Następnie, w przypadku aloesu, który spożywamy (np. w formie codziennej suplementacji) potrzebna jest analiza wartości energetycznych, która nam dużo powie o samym surowcu!
Poniżej - dla przykładu - przedstawiamy parametry soku, który został wyprodukowany na Wyspach Kanaryjskich.Każdy producent, który dba o jakość powinien zamieścić wartości energetyczne na tylnej etykiecie produktu.
Wartości odżywcze soku na 100 ml:
211,00 KJ / 50,46 Kcal
Tłuszcz: 1.5 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0.0 g
Węglowodany: 0.2 g
w tym cukry 0.1 g
Błonnik: 1.4 g
Białko: 0.34 g
Sól: 0.025 g
Powyższe wartości zaznaczone na czerwono są kluczowe podczas wyboru dobrego soku aloesowego pod względem wartości odżywczych.
Błonnik 1.4 g oznacza, że sok zawiera naturalny miąższ - tak zwaną pulpę, która działa zbawiennie na cały organizm, w szczególności na jelito grube.
Warto też zwrócić szczególną uwagę na współczynnik "kcal". Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić czy sok został wyprodukowany z dojrzałej rośliny! Według Kanaryjczyków ten współczynnik nie powinien spadać poniżej 47 kcal na 100 ml!
Warto też podkreślić, że - by sok był bezpieczny do spożycia - każdy producent powinien dokładnie oczyścić surowiec z aloiny, uzyskując jak najmniejszy współczynnik.
Przed wprowadzeniem soku do obrotu, producent który dba o jakość , zobowiązany jest przeprowadzić analizy:
fizykochemiczną, drobnoustrojową i mikrobiologiczną żeby ocenić jakość komponentów oraz właśnie
POZIOM ALOINY !
UWAGA !
Prawdziwy sok aloesowy, który pochodzi z NATURALNEGO źródła, nie jest tanim produktem. Czasem można znaleźć na rynku soki w cenach nawet 15 - 30 zł za litr, ale jest to po prostu NIEMOŻLIWE. Koszt pozyskania surowca jest procesem długotrwałym i kosztownym. Na końcową cenę produktu wpływa również długi transport lotniczy oraz lądowy (sam koszt w tym przypadku jest większy niż finalna cena większości produktów dostępnych na rynku).
Producent, który dba o najwyższą jakość aloesu, nie produkuje soków zagęszczonych, ani nie proszkuje aloesu ponieważ takie procesy wpływają negatywnie na jakość surowca.
*Wszystkie zdjęcia zawarte w tym artykule przedstawiają ekologiczną plantację aloesową na Wyspie Kanaryjskiej Lanzarote i pochodzą ze zbioru materiałów promocyjnych od www.pryordistribution.eu
Dlaczego Aloes z Wysp Kanaryjskich uznawany jest wśród specjalistów za najskuteczniejszy na świecie?
Co wpływa na jego wyjątkowe właściwości?
W jaki sposób wybrać sok aloesowy?